szukaj
Jesteś w: Strzebielino.pl
ukryj baner
Strzebielino Kościół Online

Kursy walut - Notowanie z 2023-09-01
USD 4,1263 0.46% 0.0189 zł
EUR 4,4762 0.17% 0.0078 zł
CHF 4,6742 0.23% 0.0106 zł
GBP 5,2301 0.27% 0.0143 zł

Rok szkolny 2016/2017. Zmiany które czekają uczniów.

1.09Największe emocje dotyczące wprowadzonych przez ministerstwo zmian dotyczą likwidacji gimnazjów. Dzieci obecnie rozpoczynające naukę w gimnazjach będą ich ostatnim rocznikiem. Szkoły te znikną, gdy tegoroczni pierwszoklasiści ukończą swoją trzyletnią naukę. Już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum. Zmiana ta dotyczyć będzie już tegorocznych sześcioklasistów. W roku szkolnym 2016/2017 pójdą oni nowym tokiem nauczania – zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy.

 

To jednak nie wszystkie zmiany, które czekają na uczniów roku szkolnego 2016/2017. Zobacz, co nowego przygotowało dla nich ministerstwo.

Egzamin szóstoklasisty
Uczniowie klas szóstych, którzy zdawali w czerwcu tego roku egzamin kończący ich edukację w szkole podstawowej, byli ostatnim rocznikiem z takim sprawdzianem. W tym roku szkolnym został on zniesiony. Zmiana ta wynika z opinii ekspertów, którzy twierdzili, że wynik nie oznaczał nie zdania klasy, ani też nie otwierał uczniom nowych możliwości, a narażał dzieci na niepotrzebny stres. Dodatkowo też egzamin powodował dodatkowe koszty, które ponosił rząd. Szacuje się, że dzięki jego likwidacji, oszczędności wyniosą około 10 mln zł rocznie.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków
Od tego roku szkolnego sześciolatki nie muszą iść obowiązkowo do szkoły podstawowej. Rząd powrócił do starych zasad, według których obowiązek ten znów dotyczy dzieci siedmioletnich. Rodzice sześciolatków mają jednak prawo sami podjąć decyzję o wcześniejszym wysłaniu dziecka do szkoły. Takie dzieci mogą rozpocząć naukę w pierwszej klasie pod warunkiem, że w roku poprzedzającym uczęszczały do przedszkola lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dzieci, które w roku szkolnym 2015/2016 zaczęły swoją wcześniejszą szkolną edukację, w tym roku mogą ją kontynuować w klasie drugiej, bądź powtarzać rok w pierwszej –decyzja należy do rodziców.

Zmiany w zerówkach
Ponieważ w  zerówkach od roku szkolnego 2016/2017 będą uczyć się sześciolatki, a nie tak jak wcześniej pięciolatki, ministerstwo wprowadziło nową podstawę programową. Określa ona, co przedszkolak i uczeń muszą wiedzieć kończąc dany etap kształcenia. Zgodnie z nią, od września tego roku, do zerówek wróci nauka pisania czytania i liczenia.

Ocena z etyki i religii
Od ubiegłego roku na świadectwach szkolnych pojawiły się oceny z religii i etyki. Zmiany, które weszły od września tego roku, dotyczą zapisu ocen na świadectwie. U uczniów, którzy zrezygnowali z uczęszczania na te zajęcia, na świadectwie w rubryce „religia/etyka” pojawi się pozioma kreska. Ci, którzy wybrali sobie jedne z nich, będą mieli wpisaną jedną ocenę. Natomiast u uczniów, którzy chodzili zarówno na etykę jak i religię, na świadectwie pojawią się dwie oceny, a nie tak jak do tej pory – średnia ocen.

Matura
Nowe zmiany objęły też maturzystów. Wszyscy ci, którzy będą mieli zastrzeżenia do wyników swojego egzaminu, będą mogli się odwołać. Dodatkowo będą też mogli sfotografować już sprawdzoną pracę.
Do tej pory maturzyści mieli możliwość wglądu do pracy i robienia notatek, a jedynym sposobem weryfikacji uzyskanej liczby punktów było odwołanie się do sądu. Od 2017 roku zostanie natomiast powołana niezależna komisja arbitrażowa. Uczeń będzie miał gwarancję, że jego pracę będzie oceniała inna osoba niż do tej pory.
Analogiczne prawo mają mieć też osoby zdające pisemny egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.

Legitymacje
Ministerstwo wprowadziło też zmiany w przepisach dotyczących legitymacji dla uczniów szkół policealnych i innych szkół dla dorosłych. Ponieważ uczniowie tych szkół, w razie nie uzyskania promocji na kolejny semestr, będą skreślani z listy, od tego roku zmuszeni zostaną do potwierdzania w szkole ważności swojej legitymacji dwukrotnie: do 1 marca i do 30 września. Do tej pory robili to tylko raz – do 30 września.
Obecnie używane legitymacje zachowują ważność jedynie do 30 września 2016 roku. Ich wymiana na nowe będzie nieodpłatna.

Szkolny sklepik
Rewolucja szykuje się też w szkolnych sklepikach. Zostały bowiem złagodzone restrykcyjne przepisy dotyczące oferowanego w nich jedzenia. Od września uczniowie będą mogli w nich kupować między innymi słodkie drożdżówki. Cukier jednak w nich zawarty nie będzie mógł przekraczać ustalonych norm. W sklepikach będzie też można nabyć kanapki, surówki, sałatki warzywne i owocowe oraz napoje, mleko i produkty mleczne, które również mogą zawierać tylko określoną rozporządzeniem ilość cukru.

 

http://www.kalbi.pl/kalendarz-szkolny

Źródło:  Ministerstwo Edukacji Narodowej
Sołtys Sołectwa Strzebielino Osiedle
Grzegorz MAZIUK
ul. Handlowa 4
84-220 Strzebielino Osiedle
tel. +48 (58) 721-47-38
solectwo.osiedle@strzebielino.pl
Sołtys Sołectwa Strzebielino Wieś
Ryszard MIOTK
ul. Starowiejska 45
84-220 Strzebielino
solectwo.wies@strzebielino.pl
Kontakt z Portalem
portal@strzebielino.pl