W Strzebielinie odsłonięto obelisk upamiętniający historyczne pomorskie lotnisko. Przez prawie 20 lat na obiekcie szkolili się członkowie Aeroklubu Gdańskiego oraz żołnierze XIV Gdańskiego Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy.
Lotnisko zostało zbudowane w czasie II wojny światowej na potrzeby niemieckiej armii. Tuż po wojnie obiekt został przejęty przez Aeroklub Gdański. W okresie letnim organizowane tu różnego rodzaju szkolenia oraz obozy szybowcowe. W sierpniu 1957 r. na lotnisku w odbyły się IV Spadochronowe Mistrzostwa Polski. Pierwsze miejsce w kategorii kobiet zajęła Antonia Chmielarczyk z Krakowa, późniejsza instruktor spadochronowa w Gdańskim Aeroklubie.
Lotnisko w Strzebielinie było również miejscem, w którym wiele osób rozpoczęło swoją przygodę z wojskiem.
W ramach upamiętnienia tego historycznego miejsca, w Strzebielinie odsłonięto obelisk poświęcony wszystkim pilotom, spadochroniarzom i instruktorom. Aby opowieść o lotnisku trafiła do szerszego grona odbiorców, wydano także książkę.
Działalność Aeroklubu na lotnisku w Strzebielinie była prowadzona przez prawie 20 lat. Wyszkolono tu kilka tysięcy spadochroniarzy dla wojsk powietrzno-desantowych. W 1963 roku decyzją władz centralnych teren lotniska został przekazany dla celów rolniczych.