Produkujemy coraz więcej odpadów. Jest to cywilizacyjny uboczny aspekt naszego życia. Musimy mądrze i rozsądnie z tym problemem sobie poradzić, aby nie powodować degradacji naszego środowiska. Odpady, które wszyscy wytwarzamy, ich selekcja oraz zbiórka stały się problemem globalnym, naszym wspólnym, który wymaga poparcia społecznego. Segregacja odpadów nie jest rzeczą trudną wymaga minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku w życiu codziennym.
Selektywna zbiórka odpadów jest nieodzownym elementem ekologii. Segregowanie odpadów ma na celu przygotowanie ich do ponownego wykorzystania lub unieszkodliwiania. Odpady te, to cenne surowce wtórne, a ich odzyskanie i przetworzenie chroni przed zanieczyszczeniem środowiska i naszego najbliższego otoczenia, w którym żyjemy.
Segregacja odpadów komunalnych wytworzonych w domach, czyli „u źródła”, to zbieranie odpadów z gospodarstwa domowego z podziałem na rodzaj materiałów, z jakich zostały one wyprodukowane. Selektywna zbiórka odpadów umożliwia ograniczenie ilości śmieci, jakie trafiają na składowiska oraz umożliwia odzyskanie surowców wtórnych.
Segregacja odpadów może być prowadzona w systemie workowym lub pojemnikowym. Korzyści, jakie płyną ze selektywnej zbiórki odpadów to czyste miejsca, w których żyjemy, lepszy wizerunek i estetyka naszej okolicy oraz ograniczona eksploatacja zasobów naturalnych, jak również uzyskanie oszczędności finansowych. Od lipca 2013r., kiedy gmina przejmie władztwo nad odpadami, opłata za odbiór śmieci segregowanych „u źródła”, czyli na posesji, będzie niższa niż za odbiór śmieci zmieszanych! Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty konieczne jest poważne potraktowanie tematu. Przedsięwzięcie to, obok nieocenionych korzyści ekologicznych, niesie ze sobą znaczne oszczędności ekonomiczne.
Aby ułatwić wprowadzenie w życie segregacji odpadów przedstawiamy zasady, jakimi należy się kierować przed wyrzuceniem śmieci.
Przeczytaj poniżej: